leasing_od_podstaw


Słownik pojęć

Amortyzacja - zmniejszenie wartości księgowej środka trwałego na skutek jego zużycia w trakcie normalnej eksploatacji i upływu czasu. Amortyzacja jest dokonywana poprzez odpisy amortyzacyjne, które stanowią koszt uzyskania przychodu. Przy leasingu operacyjnym amortyzacji dokonuje firma leasingowa (finansujący), natomiast przy umowie leasingu finansującego klient (korzystający)

Bilans - zestawienie sprawozdawcze ukazujące stan firmy w danym czasie. Jest to zestawienia wszystkich aktywów i pasywów przedsiębiorstwa. Bilans dokładnie odzwierciedla działalność naszej firmy i pozwala stwierdzić jak dokładnie funkcjonuje przedsiębiorstwo, czyli jakie przynosi zyski a jakie straty i z czego one wynikają. Firmy finansujące (leasingowe) mają prawo prosić o przedstawienie bilansu, aby właściwie ocenić kondycję finansową klienta – przy umowach o wyższej wartości lub przy wyższym ryzyku kredytowym.

Broker leasingowy – podmiot (przedsiębiorstwo), który reprezentuje interesy inwestycyjne (związane z pozyskaniem finansowania na inwestycje) klienta przed finansującym (firmą leasingową). Główną cechą brokera leasingowego jest działanie
w imieniu klienta w taki sposób, aby pozyskać firmę finansującą, wynegocjować najkorzystniejsze warunki dla klienta i doprowadzić do zawarcia umowy na warunkach najbardziej optymalnych dla klienta.

Cash Flow - rachunek przepływu kapitału służący do oceny sytuacji finansowej firmy. Przepływy te obejmują napływ pieniędzy ze sprzedaży lub innych tytułów oraz wypływy pieniędzy koszty. Cash Flow oznacza również sposób wyodrębnienia funduszy w przedsiębiorstwie, który polega na uznaniu przychodów i wydatków tylko wtedy, gdy rzeczywiście nastąpi wpływ lub odpływ gotówki. Może być dodatni bądź ujemny. Dodatni przepływ gotówki oznacza, że więcej gotówki przychodzi niż wychodzi. Ujemny przepływ gotówki oznacza, że więcej gotówki wychodzi niż przychodzi. Firmy leasingowe w przypadku umów o wyższej wartości lub przy wyższym ryzyku kredytowym mogą prosić o przedstawienie wskaźnika cash flow klienta.

Cena sprzedaży - jest to wartość zapłacona dostawcy przedmiotu leasingu (sprzedawcy) przez firmę leasingową (finansującego) tytułem nabycia przedmiotu leasingu.

Cesja umowy leasingu – jest to narzędzie przelewające prawa i obowiązku wynikające z umowy leasingu z korzystającego pierwotnego (klienta, leasingobiorcę) na innego korzystającego. Cesja jest powszechnym instrumentem w wypadku gdy leasingobiorca z jakichkolwiek powodów nie chce lub nie ma możliwości spłacania umowy. Na ogół na cesję umowy leasingowej musi wyrazić zgodę leasingodawca. Nowy korzystający ma możliwość ustalić z leasingodawcą nowe, odmienne od poprzednich warunki umowy, w tym wysokość rat leasingowych i okres trwania umowy.

Czas trwania umowy leasingowej (okres umowy leasingu) - okres obowiązywania umowy leasingu. Okres leasingu operacyjnego uzależniony jest wprost od stawki amortyzacji danego przedmiotu leasingu. Nie może być on krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji ruchomości (np. dla samochodów, które mają stawkę amortyzacji równą 20%, jest to okres 24 miesięcy) lub też 10 lat w przypadku leasingu operacyjnego nieruchomości. W przypadku umów leasingu finansowego czas trwania umowy jest dowolny.

Część kapitałowa raty leasingowej – część raty leasingowej odzwierciedlająca spłatę wydatków poniesionych przez firmę leasingową (finansującego) na zakup przedmiotu leasingu. Umowa leasingu powinna wskazywać jaka część każdej z rat leasingowych stanowi spłatę kapitału.

Część odsetkowa raty leasingowej – część raty leasingowej przewyższająca spłatę kapitału. Część ta zawiera koszt finansowania inwestycji ponoszony przez firmę leasingową (np. WIBOR, EURIBOR) oraz marżę, która jest właściwym wynagrodzeniem firmy leasingowej za finansowanie inwestycji.

Czynsz inicjalny (wpłata początkowa, udział własny) - jedna z opłat będących kosztem leasingu w wysokości określonej w umowie leasingu, płatna z góry przy zawarciu umowy bądź w momencie oddania klientowi (korzystającemu, leasingobiorcy) przedmiotu leasingu do korzystania. W praktyce najczęściej występują wpłaty początkowe od 1% do 49% wartości przedmiotu leasingu.

Czynsz leasingowy (rata leasingowa) - comiesięczna opłata za korzystanie
z przedmiotu leasingu, jaką w trakcie trwania umowy klient (korzystający, leasingobiorca) wpłaca na rzecz firmy leasingowej (finansującego). Raty przy umowie leasingu operacyjnego w całości stanowią koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. W umowie leasingu finansowego kosztem uzyskania przychodu jest tylko część odsetkowa raty.

Czynsze leasingowe (raty) degresywne - raty czynszu leasingowego ustalone w nierównej wysokości. Wartość tych rat zmniejsza się w trakcie trwania umowy leasingowej.

Data dostawy - oznacza ustalony w umowie sprzedaży i umowie leasingu dzień postawienia do dyspozycji Korzystającego (klienta) przedmiotu leasingu. W praktyce jest to dzień podpisania protokołu odbioru przedmiotu leasingu.

Depozyt gwarancyjny (kaucja) - opłata uiszczana przez klienta (leasingobiorcę, korzystającego) i stanowiąca zabezpieczenie ewentualnych roszczeń finansującego (firmy leasingowej), związanych z nienależytym wykonaniem umowy leasingu. W przypadku braku takich okoliczności, depozyt jest zwracany klientowi z chwilą rozwiązania umowy leasingowej. Ponieważ depozyt gwarancyjny ma charakter zwrotny, nie stanowi dla leasingobiorcy kosztu uzyskania przychodu. Depozyt nie występuje zawsze i przy wszystkich umowach leasingu. Może on być uiszczany finansującemu (firmie leasingowej) na początku obowiązywania umowy lub w rozbiciu na części płatne wraz z czynszami leasingowymi.

Dokumenty rejestrowe (założycielskie) firmy – w zależności od formy działalności gospodarczej są to: Wyciąg z KRS (lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej dla osób fizycznych i spółek cywilnych), potwierdzenie nadania numeru REGON, potwierdzenie nadania numeru NIP. W zależności od formy i zakresu prowadzonej działalności gospodarczej firma leasingowa może dodatkowo poprosić o: statut spółki, umowę spółki, lub inny akt założycielski, koncesje, pozwolenia, licencje lub zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu.

Dostawca przedmiotu leasingu – podmiot (przedsiębiorstwo), od którego finansujący (firma leasingowa) kupuje przedmiot leasingu. Najczęściej wyboru dostawcy dokonuje klient (korzystający, leasingobiorca). Klient przejmuje od firmy leasingowej, po podpisaniu umowy, wszelkie prawa z tytułu gwarancji i rękojmi. Może on dochodzić praw z tych tytułów w przypadku wad sprzętu bezpośrednio u dostawcy.

DMC – dopuszczalna masa całkowita pojazdów. Pojazdy dzieli się przede wszystkim na to o DMC do 3,5 t. i powyżej 3,5 t. Pojazdy o DMC powyżej 3,5 t.

EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) - stopa procentowa pożyczek oferowanych na międzybankowym rynku pieniężnym w strefie euro. Wskaźnik ten stanowi wartość bazową do wyliczenia oprocentowania (części odsetkowej raty leasingowej) leasingu denominowanego w walucie EUR.

Faktura Pro Forma - faktura, która jest wystawiana przed zawarciem właściwej transakcji. Dokument ten wystawiany jest przez dostawcę razem z ofertą lub potwierdzeniem przyjęcia zamówienia do wykonania. Faktura Pro Forma jest
w praktyce dokumentem, który wskazuje finansującemu (firmie leasingowej) szczegóły dotyczące przedmiotu leasingu, jego wartość, dane dostawcy oraz dane korzystającego, gdyż może być wystawiony na leasingobiorcę (korzystającego, klienta).

Finansujący (leasingodawca, firma leasingowa) - strona umowy leasingowej, która oddaje przedmiot leasingu do użytkowania i pobiera opłaty leasingowe. Jest to jeden z synonimów firmy leasingowej.

Firma leasingowa (finansujący, leasingodawca) - strona umowy leasingowej, która oddaje przedmiot leasingu do użytkowania i pobiera opłaty leasingowe. Podmiot specjalizujący się w dostarczaniu klientom usług leasingowych.

Kaucja (Depozyt gwarancyjny) - opłata uiszczana przez klienta (leasingobiorcę, korzystającego) i stanowiąca zabezpieczenie ewentualnych roszczeń finansującego (firmy leasingowej), związanych z nienależytym wykonaniem umowy leasingu. W przypadku braku takich okoliczności, depozyt jest zwracany klientowi z chwilą rozwiązania umowy leasingowej. Ponieważ depozyt gwarancyjny ma charakter zwrotny, nie stanowi dla leasingobiorcy kosztu uzyskania przychodu. Depozyt nie występuje zawsze i przy wszystkich umowach leasingu. Może on być uiszczany finansującemu (firmie leasingowej) na początku obowiązywania umowy lub w rozbiciu na części płatne wraz z czynszami leasingowymi.

Korzystający (leasingobiorca, klient) - strona umowy leasingowej, która użytkuje przedmiot leasingu. Korzystającym może być zarówno każdy podmiot gospodarczy, jak również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Korzyści bilansowe leasingu - leasing operacyjny nie jest wliczany do wartości aktywów bilansowych, co wpływa na polepszenie wskaźnika ROA (return on assets - stosunek zysku do aktywów). Suma aktywów nie ulega zmianie przy jednoczesnym wzroście zysku. Leasing operacyjny nie jest uwidoczniony jako zobowiązanie w bilansie korzystającego. W praktyce oznacza to, że nie zmniejsza się zdolność kredytowa klienta.

Korzyści podatkowe leasingu - koszty leasingowe przy umowie leasingu operacyjnego stanowią koszty uzyskania przychodu korzystającego. Przy umowie leasingu finansowego – klient dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu, a kosztem uzyskania przychodu jest tylko część odsetkowa raty leasingowej.

Koszt uzyskania przychodu – wartość zmniejszająca zobowiązania podatkowe korzystającego (klienta, leasingobiorcy). W przypadku umowy leasingu operacyjnego kosztem tym są w całości wszystkie opłaty leasingowe (bez VAT). Przy umowie leasingu finansowego kosztem tym jest część odsetkowa rat leasingowych oraz amortyzacja przedmiotu leasingu.

Kwota kompensaty – wartość wypłacana korzystającemu (leasingobiorcy) z tytułu wcześniejszego zakończenia umowy w związku z niemożnością użytkowania przedmiotu leasingu (kradzież, zniszczenie). Kompensata jest zależna od momentu,
w którym zaistniało zdarzenie kończące umowę, a w szczególności od wartości ubezpieczenia i wartości wpłaconych już do finansującego (firmy leasingowej) rat leasingowych.

Leasing – szczególny rodzaj umów, których celem jest zapewnienie korzystania ze składników majątkowych (ruchomości i nieruchomości) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to alternatywny w stosunku do kredytów i pożyczek rodzaj finansowania inwestycji w gospodarce.

Leasing dewizowy (denominowany) – jest to taki rodzaj leasingu, w którym finansowanie następuje w walucie obcej. Płatności realizowane są w złotówkach przeliczanych na walutę umowy według aktualnych kursów. W praktyce najczęściej występują umowy leasingu denominowane w walutach EUR, USD, CHF i JPY.

Leasing finansowy – jest to taki rodzaj leasingu, w którym jedynie część odsetkowa rat leasingowych stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Przedmiot leasingu znajduje się w ewidencji środków trwałych klienta (leasingobiorcy) i dokonuje on odpisów amortyzacyjnych traktując opłaty jako inwestycje w cudze środki. Co nie oznacza, że klient (korzystający, leasingobiorca) jest właścicielem tego przedmiotu leasingu. Właścicielem nadal jest finansujący, a umowa leasingu może przewidywać końcową sprzedaż przedmiotu leasingu.

Leasing operacyjny – najczęściej występujący rodzaj transakcji leasingowych. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje finansujący (firma leasingowa), natomiast korzystający wlicza całą wartość opłat do kosztów uzyskania przychodu. Po wygaśnięciu umowy może nastąpić prawne przeniesienie własności przedmiotu leasingu z finansującego (leasingodawcy) na leasingobiorcę (korzystającego). Umowa leasingu operacyjnego na ruchomości musi zostać zawarta na czas określony, który musi wynosić co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Dla nieruchomości okres ten musi wynosić co najmniej 10 lat.

Leasing zwrotny – rodzaj umowy leasingu, polegający na sprzedaży firmie leasingowej przedmiotu leasingu (środka trwałego) będącego dotychczas własnością korzystającego (klienta), a następnie „wynajmowaniu” go od finansującego. W ten sposób Leasingobiorca zatrzymuje przedmiot leasingu, z którego zamierza nadal korzystać, oraz przekształca kapitał stały w kapitał płynny. Po zakończeniu umowy korzystający może odkupić przedmiot umowy.

Leasingobiorca – korzystający, klient. Strona umowy leasingowej, która użytkuje przedmiot leasingu. Korzystającym może być zarówno każdy podmiot gospodarczy, jak również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Leasingodawca – finansujący, firma leasingowa. strona umowy leasingowej, która oddaje przedmiot leasingu do użytkowania i pobiera opłaty leasingowe.

LIBOR (London Interbank Offered Rate) - stopa procentowa pożyczek oferowanych na międzybankowym rynku pieniężnym w Londynie. LIBOR często stosowany jest jako baza części odsetkowej leasingu.

Linia leasingowa (limit leasingowy) - ustalona maksymalna kwota zaangażowania firmy leasingowej (finansującego) w transakcje z korzystającym.
W praktyce limity takie przyznawane są dla klientów (leasingobiorców), którzy mają stałe potrzeby finansowania inwestycji. Linię przyznaje się po weryfikacji zdolności kredytowej i sytuacji finansowej i zawieranie każdej kolejnej umowy w ramach przyznanej linii nie wymaga już analizy i oceny korzystającego. Limit przyznawany jest na określony czas. Rodzaj przedmiotów leasingu został wcześniej uzgodniony.

Lokal użytkowy – jest to lokal, stanowiący na podstawie przepisów szczególnych odrębną nieruchomość (ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali), posiadający księgę wieczystą lub zaświadczenie o samodzielności lokalu, przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej, handlowej, usługowej itp.

Miejsce eksploatacji - określone w umowie leasingu, często miejsce prowadzenia działalności klienta (korzystającego, leasingobiorcy), gdzie zamierza on wykorzystywać przedmiot leasingu.

Nieruchomość - to część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności (grunty), budynki trwale z gruntem związane (nieruchomości budynkowe) lub części takich budynków (lokale), jeżeli na podstawie przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nieruchomość nowa - zarówno nieruchomość zabudowana jak i lokal użytkowy, użytkowane (wykorzystywane) przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Nieruchomość używana - zarówno nieruchomość zabudowana jak i lokal użytkowy, użytkowane (wykorzystywane) przez okres dłuższy niż 5 lat.

Nieruchomość zabudowana - każdy grunt na którym usytuowane są jakiekolwiek zabudowania.

Odpisy amortyzacyjne - część wartości początkowej środka trwałego, którą przedsiębiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym, obliczona według określonej stawki amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych klient dokonuje tylko przy umowie leasingu finansowego. W umowie leasingu operacyjnego odpisów amortyzacyjnych dokonuje firma leasingowa (finansujący).

OWUL (ogólne warunki umowy leasingu) – zapisy umowne stosowane do całej grupy umów zawieranych na podobnych zasadach. Warunki te mogą zawierać: zasady korzystania z przedmiotu leasingu, obowiązki regulowania należności, wybór dostawcy, ubezpieczenie przedmiotu leasingu, sposoby rozwiązania lub zakończenia umowy, kary umowne, postępowanie w razie szkody, opłaty, odsetki i inne zobowiązania wzajemne stron.

Okres umowy leasingu - okres obowiązywania postanowień umowy leasingu, trwający do wygaśnięcia wszystkich praw i obowiązków przysługujących którejkolwiek ze stron. Okres leasingu operacyjnego zależy od stawki amortyzacji danego przedmiotu leasingu. Nie może być krótszy niż okres, w którym środek trwały amortyzuje się w 40% czyli np. dla samochodów (o stawce amortyzacji równą 20%) jest to okres 24 miesięcy, a dla nieruchomości oznaczony został na 10 lat.

Opcja nabycia przedmiotu leasingu – prawo do nabycia przedmiotu leasingu przez korzystającego (klienta, leasingobiorcę) po zakończeniu umowy leasingu. Opcja taka może mieć miejsce zarówno w leasingu operacyjnym, jak również w finansowym. Umowy leasingu mogą przewidywać wskazanie przez korzystającego innego podmiotu, który jest zainteresowany wykupem przedmiotu leasingu na z góry ustalonych warunkach. Umowa leasingu może również przewidywać, że korzystający (leasingobiorca) w przypadku rezygnacji z opcji nabycia otrzyma odpowiedni.

Opłata manipulacyjna - Opłata (prowizja) ponoszona z tytułu kosztów administracyjnych zawarcia umowy leasingu. Często firmy leasingowe odstępują od tej opłaty. Koszt ten w całości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Poręczenie - jedna z form zabezpieczenia osobowego umowy leasingu. Poręczyciel zobowiązuje się wykonać względem firmy leasingowej (finansującego, leasingodawcy) zobowiązania w sytuacji, gdy nie będzie mógł tego wykonać korzystający (klient, leasingobiorca).

Prawo własności przedmiotu leasingu – zawsze, przez cały czas trwania okresu leasingu, niezależnie od jego rodzaju – prawo własności przedmiotu leasingu należy tylko i wyłącznie do firmy leasingowej. Przy leasingu finansowym korzystający (klient, leasingobiorca) dokonuje odpisów amortyzacyjnych, na które pozwalają mu zapisy
w umowie leasingowej, ale nie jest on właścicielem przedmiotu leasingu.

Promesa leasingowa – formalne przyrzeczenie, dokonane przez firmę leasingową, podpisania umowy leasingu na ustalonych warunkach, po spełnieniu przez korzystającego wymagań formalnych.

Protokół odbioru - dokument, który stwierdza początek korzystania z przedmiotu leasingu przez klienta. Stwierdza on odebranie przedmiotu leasingu do korzystania od finansującego (w praktyce bezpośrednio od dostawcy przedmiotu leasingu).

Przedmiot leasingu - środek trwały, licencja, wartość niematerialna lub prawna lub nieruchomość których prawo użytkowania firma leasingowa za pomocą umowy leasingu przenosi na korzystającego. Rzecz ruchoma oznaczona co do tożsamości lub zbiór rzeczy ruchomych stanowiący całość gospodarczą, wraz z wszelkimi częściami składowymi, przynależnościami, dodatkowym wyposażeniem i ulepszeniami, oddane klientowi przez finansującego do używania albo do używania i pobierania pożytków na podstawie umowy, opisane w umowie i załącznikach do niej. Właścicielem przedmiotu leasingu do końca trwania umowy leasingu pozostaje zawsze firma leasingowa.

Przychody podatkowe – przychody podatnika, które stanowią element obliczania stawki opodatkowania. Przepisy podatkowe szeroko określają pojęcie przychodów.
W Polsce funkcjonuje zasada, że przychód podatkowy powstaje w miesiącu wystawienia dokumentu księgowego stwierdzającego sprzedaż (faktura, rachunek). Nie ma natomiast znaczenia kiedy należności za tą sprzedaż zostaną zapłacone.

Rata leasingowa (czynsz leasingowy) - określona w umowie leasingowej opłata, jaką korzystający ponosi na rzecz finansującego z tytułu użytkowania przedmiotu leasingu. Raty leasingowe mogą przybrać formę czynszu równomiernego (równe raty), degresywnego (malejące raty), progresywnego (raty rosnące), a także indywidualnie ustalonego, uwzględniającego np. sezonowość działalności leasingobiorcy.

Sezonowość - polega na takim ustaleniu harmonogramu rat leasingowych, aby większe obciążenia przypadały na ten okres, w którym w danej branży notuje się większe przychody. Zmniejszeniu natomiast ulegają koszty w okresie mniejszej sprzedaży, a co za tym idzie mniejszych przychodów.

Samochód osobowy - na gruncie prawa podatkowego samochód osobowy to każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób włącznie z kierowcą.

Samochód societé - jest to samochód ciężarowy w karoserii samochodu osobowego, posiadający homologację samochodu ciężarowego.

Środki trwałe – określone w przepisach podatkowych rzeczowe składniki majątkowe (nieruchomości i ruchomości). Środki trwałe można amortyzować, o ile wartość ich nabycie przekracza 3.500,00 PLLN netto , a przewidywany okres używania przekracza 1 rok.

Tabela opłat i prowizji - tabela określająca wysokość opłat i prowizji przysługujących finansującemu (firmie leasingowej) z tytułu czynności wykonywanych przez finansującego w związku z realizacją lub rozliczeniem Umowy, w tym
w szczególności czynności dokonywanych na wniosek lub z przyczyn leżących po stronie Korzystającego (np. kary umowne, prowizje za aneksy).

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu - obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu od wszelkich ryzyk, zwłaszcza utraty lub zniszczenia. Koszty ubezpieczenia obciążają zazwyczaj korzystającego (leasingobiorcę) i może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Udział własny (czynsz inicjalny, wpłata początkowa) - pierwsza wpłata uiszczana przez korzystającego w wysokości określonej w umowie leasingu, płatna
z góry przy zawarciu umowy bądź w momencie oddania leasingobiorcy przedmiotu leasingu do korzystania. W praktyce udział własny określa się pomiędzy 1% a 49% wartości przedmiotu leasingu.

Umowa Leasingu - umowa nazwana, uregulowana w Księdze Trzeciej Tytule XVIII Kodeksu Cywilnego, na podstawie której finansujący (firma leasingowa) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć przedmiot leasingu od oznaczonego dostawcy, na warunkach określonych w tej umowie i oddać ten przedmiot leasingu korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu
w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia przedmiotu leasingu przez finansującego.

Ustawy o podatku dochodowym - ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307, z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654, z późn. zm.).

Wartość wykupu przedmiotu leasingu - wartość przedmiotu leasingu w dniu wygaśnięcia umowy leasingowej. Wartość księgowa przedmiotu leasingu, stanowi różnicę między wartością początkową przedmiotu leasingu a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Stanowi ona różnicę między wartością początkową przedmiotu leasingu a sumą odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego przedmiotu. Najczęściej w umowie leasingowej wyrażona jest jako procent wartości początkowej.

Wartość początkowa - cena nabycia przedmiotu leasingu przez finansującego (firmę leasingową) wraz z ewentualnymi dodatkowymi kosztami związanymi z tym nabyciem.

Wartość rezydualna (wartość końcowa, wartość wykupu) - zawarta
w harmonogramie spłaty rat leasingowych lub wyrażona procentowo w umowie wartość wykupu środka trwałego po zakończeniu umowy leasingu. wartość przedmiotu leasingu w dniu wygaśnięcia umowy leasingowej. Wartość księgowa przedmiotu leasingu, stanowi różnicę między wartością początkową przedmiotu leasingu a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Weksel - rodzaj papieru wartościowego, imiennego lub na zlecenie, w którym wystawca weksla albo zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba dokona na rzecz odbiorcy weksla zapłaty określonej sumy pieniężnej (weksel trasowany), albo sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla (weksel własny). Wystawca weksla jest więc głównym dłużnikiem odbiorcy weksla. W praktyce weksel własny in blanco jest najczęstszym zabezpieczeniem należności wynikających z zawieranej umowy leasingu.

WIBID (Warsaw Interbank Bid Rate) - roczna stopa procentowa jaką płacą banki za środki przyjęte w depozyt od innych banków. Stopa ta, podobnie jak WIBOR ustalana jest codziennie o godz. 11:00. Często przyjmowana jako baza do wyliczenia części odsetkowej raty leasingowej w umowie leasingu.

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) - warszawska średnia stopa procentowa oferowana dla pożyczek na polskim, międzybankowym rynku pieniężnym. WIBOR jest często stosowany jako baza stopy procentowej w przypadku umów leasingu jak również lokat bankowych ze zmienną stopą procentową. WIBOR ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00, na fixingu organizowanym przez ACI – Stowarzyszenie Dealerów (dawniej Forex Polska), na podstawie ofert złożonych przez 16 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości.

Wykup (opcja wykupu) - prawo korzystającego do zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu podstawowego okresu leasingu za kwotę określoną w umowie leasingowej. Prawo takie jest koniecznym składnikiem umowy leasingu finansowego, pod warunkiem zapłaty wszystkich rat, natomiast w umowie leasingu operacyjnego zależy ono od woli stron.

 

   

Przypomnij: nazwę | hasło
Nie masz konta? załóż bezpłatnie

EGW

Aktualnie gościmy

    

Naszą witrynę przegląda teraz 165 gości 

Kursy Walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2016-08-05
USD 3,8542 -0,12%
EUR 4,2975 +0,01%
CHF 3,9592 -0,09%
GBP 5,0636 -1,30%
Wspierane przez Money.pl
Depozyty 3m
Money.pl - Kliknij po więcej
2016-08-04
WIBID 3M 1,51 +0,00%
WIBOR 3M 1,71 +0,00%
WIBOR 1M 1,65 +0,00%
EURIBOR 3M -0,30 +0,00%
EURIBOR 1M -0,37 +0,00%
Wspierane przez Money.pl

Znajdź Pojazd

                                               

 

Leasing motocykli z F4B

Wzrost kosztów utrzymania samochodu oraz nasilające się korki, sprawiają, że motocykle stają się coraz chętniej wybieranym środkiem transportu. Jednośladowce umożliwiają zdecydowanie szybsze przemieszczanie się po mieście w godzinach szczytu. Read more

#000000

Leasing motocykli z F4B

Wzrost kosztów utrzymania samochodu oraz nasilające się korki, sprawiają, że motocykle stają się coraz chętniej wybieranym środkiem transportu. Jednośladowce umożliwiają zdecydowanie szybsze przemieszczanie się po mieście w godzinach szczytu. Read more

#000000

Poradnik leasingowy dla naszych klientów

Opracowaliśmy z myślą o naszych klientach e-book "Poradnik Leasingowy - leasing w praktyce". Jest on dostępny w formacie PDF dla każdego naszego klienta. Read more

#000000

Poradnik leasingowy dla naszych klientów

Opracowaliśmy z myślą o naszych klientach e-book "Poradnik Leasingowy - leasing w praktyce". Jest on dostępny w formacie PDF dla każdego naszego klienta. Read more

#000000

Poradnik leasingowy dla naszych klientów

Opracowaliśmy z myślą o naszych klientach e-book "Poradnik Leasingowy - leasing w praktyce". Jest on dostępny w formacie PDF dla każdego naszego klienta. Read more

#000000

Poradnik leasingowy dla naszych klientów

Opracowaliśmy z myślą o naszych klientach e-book "Poradnik Leasingowy - leasing w praktyce". Jest on dostępny w formacie PDF dla każdego naszego klienta. Read more

#000000

F4B na łamach Pulsu Biznesu

Mieliśmy okazję ponownie współuczestniczyć w artykule na temat leasingu zwrotnego. Nota bene zauważamy wzmożony ruch PR-owy firm leasingowych przy tego typu usłudze. Niestety naszym zdaniem nie idzie za tym elastyczność Read more

#000000

Leasing motocykli z F4B

Wzrost kosztów utrzymania samochodu oraz nasilające się korki, sprawiają, że motocykle stają się coraz chętniej wybieranym środkiem transportu. Jednośladowce umożliwiają zdecydowanie szybsze przemieszczanie się po mieście w godzinach szczytu. Read more

#000000
#000000
#000000
#000000
#000000
#000000
#000000
#000000
#000000
#000000

Poradnik leasingowy dla naszych klientów

Opracowaliśmy z myślą o naszych klientach e-book "Poradnik Leasingowy - leasing w praktyce". Jest on dostępny w formacie PDF dla każdego naszego klienta. Read more

#000000
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/836751Referencje_16.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/839798Referencje_17.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/578322Referencje_0.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/107013Referencje_14.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/123029Referencje_1.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/397284Referencje_2.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/319950Referencje_4.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/932571Referencje_18.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/132963Referencje_5.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/489293Referencje_6.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/198764Referencje_7.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/638828Referencje_8.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/596197Referencje_9.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/508265Referencje_10.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/589190Referencje_11.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/504239Referencje_12.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/617922Referencje_13.jpg
https://f4b.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/525921Referencje_3.jpg
thumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnail

Wniosek online

Oferujemy

Finansujemy

- Najszybsze kalkulacje

- Największy wybór ofert

- Pomoc w formalnościach

- Wsparcie merytoryczne

- Bezpłatne doradztwo

- Najtańsze oferty

- Środki transportu

- Transport ciężki

- Maszyny i Urządzenia

- Centra obróbcze

- Nieruchomości

- Linie technologiczne

     F4B Leasing Broker jest marką "F4B" Sp. z o.o.
     al. Mireckiego 22, 41-209 Sosnowiec
© 2012 https://F4B.pl. ckwflow.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
    
Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.AKCEPTUJĘ, NIE POKAZUJ WIĘCEJCZYM SĄ PLIKI COOKIES?